Педагогическа ситуация

проведена в подготвителна група от Веселка Насковска, ст. учител в ОДЗ „Пролет” – гр. Койнаре

 от списание Дом, дете, детска градина, бр. 5/2014г. –  Септември – Октомври

ОБРАЗОВАТЕЛНО НАПРАВЛЕНИЕ: Социален свят

ТЕМА: Правата на детето и запознаването му с тях.

ЦЕЛ: Запознаване на децата с правото на чиста околна среда и задължението да я опазват.

 

ЗАДАЧИ:

  1. Децата да разберат защо имат право да живеят в чиста околна среда и задължение да я опазват;
  2. Стимулиране на потребност за поддържане на чистота в средата, в която живеят;
  3. Възпитаване на положително отношение към детската градина, родния град и планетата Земя.

 

НЕОБХОДИМИ МАТЕРИАЛИ :

  1. за учителката: компютър, интерактивна дъска, две презентации: „Кой замърсява средата.” и „Сметища”, синтезатор, електронен диск, стихотворения, разсад на кипарис, табелка с надпис името на групата, награди за участие.
  2. за децата: бяла тениска с емблема зелено дърво, върху него залепени чувал, метла, лопата и кошче /символи, помагащи за разделянето на децата на четири групи/.

 

ИНТЕГРАЦИЯ: Български език и литература, математика, природен свят, музика, игрова култура.

Проведената педагогическа ситуация посочва как нормативните документи и закони биха се приели по „детски”, как да се спазват по достъпен начин от децата. Ситуацията е съобразена  с философията и принципите на Конвенцията на ООН за правата на детето и Закона за закрила на детето.

 

ХОД: /Децата са разделени на четири групи чрез горепосочените емблеми/. За въвеждане в темата учителката им представя ЕКОЛИНА-дъщерята на науката Екология. Тя е облечена в много красив екологичен костюм, който е изработила заедно с майка си. Еколина рецитира ст. ”Земята”:

 

Земята е наша къщурка зелена

и нека е чиста, добре проветрена,

и нека е топла, и нека да свети

снежецът през зимата, слънцето лете!

Да кацне в дърветата песен на птиче,

сребриста от рибки реката да тича.

И нека я пазим- за тебе, за мене,

едничка е тази къщурка зелена.

 

Чрез ст. „Земята” Еколина отправя своя апел към децата да живеят в чиста околна среда и да я опазват. Тя им обещава, че отново ще им гостува. Учителката я изпраща и поставя пред децата темата на ситуацията:

– Деца, днес с вас ще учим за правото на детето на чиста околна среда и задължението му да я опазва.

За да провокира мисленето на децата, учителката отправя към тях проблемния въпрос: ‘‘Защо трябва около вас да е чисто?‘‘ След отговорите си, за добро настроение, децата изпълняват песента „Горска бригада”- M.Л. Бояджиева, т. М. Весева./ Учителката акомпанира изпълнението им на синтезатора, а те показват своето право да пеят и съпреживяват общото настроение. Съдържанието на песента ги стимулира да поддържат чистота в средата, в която живеят/.

За да вникнат в смисъла на опазването на околната среда, учителката осъществява ‘‘мозъчна атака‘‘, питайки ги: ‘‘Как се чувствате, когато около вас е чисто?‘‘

Различните видове игри могат да наситят педагогическата ситуация от самото начало, до нейния край. За осъществяване на целите и задачите на ситуацията се използва богатството и привлекателността на игровата дейност в предучилищна възраст.

Децата вземат участие в няколко игри, разделени на четири групи, за да са в екип и да си помагат.

Първа е ДИ „Новина”. Тя е с проблемно съдържание, за да активира познавателната дейност на малчуганите. Задачата пред тях е да направят новина от излъчваното на екрана, за да предупредят хората за замърсяването на околната среда. Решавайки проблема, те срещат трудности. Преодоляването на интелектуалните трудности съвпада с реализирането на игровото съдържание. Тук учителката използва презентацията „Кой замърсява околната среда”. На екрана се появява слайд с четири картини, с емблема на групата върху всяка от тях. Всяка група трябва да открие своята картинка и да направи новина.

Учителката:

-Справихте се чудесно деца, затова ви награждавам с автодидактичната игра „Благовещение”‘‘./Със своя самообучаващ характер, тази игра осигурява правото на детето да играе с приятели/.

Водена от иновативността и перспективността на електронната игра, учителката предлага на децата четири електронни игри от електронния диск за подготвителна група на издателска къща „Анубис” и издателство „Булвест 2000”:

І-ва игра: „Пролет в детската градина”;

ІІ-ра игра: „В двора на баба и дядо”;

ІІІ-та игра: „Да почистим гората”;

ІV-та игра: „Полето се пробужда”.

Учителката:

– Деца, всеки отбор ще участва в една игра. Слушайте внимателно правилата на играта, които ви съобщава компютъра и играйте в екип.

/За всяка игра отборите се сменят на лаптопа, а за останалите деца учителката е осигурила медийна стена, за да виждат начина на играене на всичките игри./

Гатанката в една от електронните игри е игра на остроумие, съобразителност и бързина на мисълта, защото тя има занимателен характер и голяма педагогическа стойност.

Следващата игра, която децата имат възможност да изиграят, е играта-драматизация „Сливи за смет”. С тази игра учителката цели играещите да осъзнаят правото на труд и умение, да ценят народната мъдрост:

– Деца, в коя приказка селянинът измислил хитрост, за да намери най-чистото и работливо момиче за жена на своя син? Хайде артистите да пресъздадат само най-важния момент от приказката./ Артистите играят на мизансцен за народни приказки/.

/ На децата се предлага презентацията „Сметища”/

Учителката:

– Деца, от презентацията Сметища ще разберете как в добре развитите държави Австрия, Холандия, Молдова и Япония, хората непрекъснато мислят как да използват отпадъците и да ги накарат отново да им служат./В Австрия върху сметище са направили красив парк, в Молдова-пасище за животни, в Холандия от боклука произвеждат електричество, в Япония от боклука изработват красиви дрехи. Във всички развити държави боклукът не е проблем, а решение. Науката за живата природа, която изследва околната среда, се нарича ЕКОЛОГИЯ. А сега да чуем какво ще ни кажат Виктория и Христинка от нашата група:

 

Ний сме малките деца                                            Скъпи майки, татковци грижовни!

на планетата Земя                                                    Мили хора от град Койнаре!

гордостта на  българската ни страна                 Чуйте ни зова за помощ.

Но живеем сред природа                                        Между къщите си почистете

замърсена, опустошена,                                          и площадките ни детски поправете и пазете.

обгазена, пълна с болести                                      с дървета засадете, цветя и треви посадете.

боклуци и зараза!                                                    Природата чиста на потомците оставете!

 

Учителката:

– Деца, за вас, специално от разсадника в гр. Червен бряг, съм донесла този кипарис. Предлагам да го засадим в двора на нашата красива детска градина, като подарък от група „Кокиче”. /Учителката показва табелка с надпис-името на групата, а децата го прочитат/.

Учителката:

-А сега да чуем какво ще ни кажат четири момчета от нашата група:

 

Аз имам право да мечтая.                                       Аз имам хубава Родина,

Аз имам право да играя.                                         прекрасна, слънчева градина!

Аз имам дом и мама, татко,                                                С гори зелени и поля,

с тях си живея сладко, сладко!                               с омайни рози и цветя!

Да, да, да имам аз права,                                         Да, да, да имам аз права,

много умения, но и задължения!                           много умения, но и задължения!

 

Аз имам право да се уча                                         Аз всичко уча да обичам

и в живота да сполуча.                                           и с гордост пред света изричам,

Да бъда умничко дете,                                            че всяко българско дете,

с весело добро сърце.                                              Свободно, волно тук расте.

Да, да, да имам аз права,                                         Да, да, да имам аз права,

много умения, но и задължения!                           много умения, но и задължения!

 

/„Стиховият период” в живота на всяко дете обогатява речника и развива речта на децата  , укрепва вербалната памет, като най- сигурен начин за запомняне/.

Учителката:

-Деца, справихте се чудесно с игрите, затова имам награда за вас: книжки ЕКОПАК за всяко дете, които осигури кметът на нашия град-г-н Данаил Тоновски. Поздравявам ви с песента „Пролет”./ Песента е от електронния диск и децата я слушат и виждат на медийната стена. Наградата и песента изразяват правото на всеки човек да бъде поздравяван, уважаван и значим/.

Учителката:

-Сега всички отиваме навън, в двора на детската градина, за да засадим кипариса. /Засаждането дръвче е пример за създаване на умения и навици за съхраняване и опазване на природата./

 

            Изготвила и провела Веселка Борисова Насковска, ОДЗ „Пролет” гр. Койнаре